Очікує на перевірку

Дмитро Подільський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дмитро Подільський
Народився14 століття
Помер1368

Дмитро́ (? — після 1368) — Подільський князь, васал Золотої Орди.

Точне походження і життєпис невідомі. Ймовірно, нащадок болохівських князів з дому Волинські Мономаховичі династії Рюриковичів, які вціліли під ординським протекторатом на Поділлі[1]. На думку Л. Войтовича був правнуком меджибізького князя Бориса Ярославича[2]. Брав участь у битві на Синіх Водах разом з Хаджибеєм і Кутлубугою проти литовців й русинів, де зазнав поразки (1362)[2].

Життєпис

[ред. | ред. код]

Знаходився в повній залежності від ординських ханів та, разом з Хаджибеєм і Кутлубугом (Котлубеєм), зазнав поразки у битві на Синіх водах у 1362.

У 1362 Великий князь Литовський Ольгерд, об'єднавши сили литовців і русичів, зумів розгромити на берегах річки Сині Води трьох, згаданих вище, татарських емірів (в іншому викладі — ханів, царків, царевичів, князів) — Хачибея, Хотлубея і Дімейтера (Дейметера, Дімітрея), що прагнули не допустити відторгнення на користь Великого князівства Литовського земель Правобережної України.

Ось як цю подію зафіксував літописець у Густинському літописі: «В літо 6870 [1362] Ольгерд переміг трьох царьків татарських і з ордами їх, си є Котлубаха, Казчея [Качбея], Дмитра, і звідтіль від Подолі вигнав владу татарську. Сей Ольгерд і інші Руські держави в свою владу прийняв, і Київ під Федором князем взяв, і посадив у ньому Володимира сина свого, і почав над сими володіти, їм же батьки його данину давали».

Після битви на Синіх водах князь Дмитро, згаданий в датованому 1368 року документі угорського короля Людовика Угорського як «татарський князь Деметрій», втік разом з татарами. Зі смертю Дмитра після 1368 династія зникла остаточно.

У князя Дмитра був один син — Федір Дмитрович († бл. 1363)

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Kuczyński 1935; Войтович 1996: 106-107.
  2. а б Войтович 2000.

Бібліографія

[ред. | ред. код]